Kniha kromě poznámek z cest a pobytů v USA, Německu a několika dalších zemí někde mezi Alpami a Černým mořem, obsahuje také zajímavé eseje o ekonomii, politice a sportu. Při četbě se budete náramně bavit, zejména pokud víte, kdo je Walter z Blocku (I'm still, I'm still Walter from the Block) nebo Kirzner z Izraele.
Takže nečtěte úplné kraviny, čtěte raději Částečnou krávu.
Tady je Martinův blog, a tady jeho předchozí (a taky výborná) kniha Kompletní slepice, kterou jste už všichni určitě dávno četli. Knihu vydal Ludwig von Mises Institut.
2) Tim Harford: The undercover economist strikes back: how to run - or ruin - an economy. Pokud nevíte nic o makroekonomii, tak tato kniha je nejlepší způsob, jak se něco dozvědět. Je psaná formou dialogu, je skvěle srozumitelná a je vhodná i pro "matematikofoby", neboť neobsahuje ani jednu rovnici či graf. Harford se zaměřuje především na vysvětlení recesí a na možné způsoby jejich řešení, přičemž v celé knize je věrný standardní učebnicové ekonomii (ne-mainstreamové ekonomy - např. milovníky zlata a Bitcoinů či odmítače HDP - Harford moc nepotěší).
Pro mě byly nejzajímavější pasáže o životě Williama Phillipse (dozvíte se, proč Harford nazývá Phillipse "Indiana Jonsem ekonomie"). Phillipsův životní příběh mi mimochodem připomněl Clavellův román Král krysa, až si říkám, jestli Clavell a Phillips nebyli spolu v tom samém zajateckém táboře...[1]
Dobrá recenze knihy je zde.
[1] Pro randisty: právě se z wikipedie o Clavellovi
dozvídám: “Politically,
he was said to have been an ardent individualist and proponent of laissez-faire
capitalism, as many of his books' heroes exemplify. Clavell admired Ayn Rand,
founder of the Objectivist school of philosophy, and sent her a copy of Noble
House in 1981 inscribed: “This is for Ayn Rand—one of the real, true
talents on this earth for which many, many thanks. James C, New York, 2
September 81.“
Žádné komentáře:
Okomentovat